Snežni Karpati u junu samo za Vas!

Malo drugačija Transilvanija

Sibinj je grad u središtu Rumunije, srednjovekovnog šarma Transilvanije na reci Cibin sa oko 155.000 stanovnika. Grad je značajan istorijski i kulturni centar ovog područja, nekadašnje središte transilvanijskih Saksonaca (Sasa) i najlepša turistička destinacija regije. Područje naselja i okoline je okruženo prekrasnim pejzažom planina od čije lepote zastaje dah.

U gradu Sibinju je 1292. godine osnovana prva bolnica na tlu današnje Rumunije, 1494. godine prva apoteka, dok je muzej Brukenthal najstariji muzej u Rumuniji, ustanovljen 1817. godine. Prva knjiga na rumunskom jeziku je štampana 1544. godine u Sibinju. Sibinj je 2007. godine bio Evropska prestonica kulture, dok ga mnogi smatraju najnaprednijim gradom i za jedno od najidiličnijih mesta za život.

Polazak 15.06.2024. godine u subotu (00:00 časova petak na subotu) ispred kafe – poslastičarnice Daraboš (Na uglu ulica Petra Drapšina i Matije Gupca). Vožnja preko Horgoša, Kanjiže i Kikinde sa kraćim usputnim pauzama i zadržavanjem na graničnom prelazu Srpska Crnja radi obavljanja carinskih formalnosti. Sledi putovanje kroz rumunski deo Banata i Transilvaniju autoputem do Sibinja.

Stari deo grada Sibinja je zadržao svoj pređašnji sjaj iz vremena kada su bogati i moćni esnafi upravljali regionalnom trgovinom. Kao i druga dva rumunska grada Sigišoara i Brašov, Sibinj ima posebnu nemačku atmosferu. Delovi srednjevekovnih zidina i danas okružuju istorijski centar Sibinja, u kome uzane uličice presecaju građevine iz 17. veka, strmih krovova sa prednjim zabatima okrenutim prema prostranom Malom i Velikom trgu, na kome dominiraju crkve. U neposrednoj blizini nalazi se i pravoslavna crkva Svete Trojice u centru grada, sagrađene po uzoru na veličanstvenu Aja Sofiju. U daljem obilasku posetićemo i čuveni Most laži – originalni simbol naselja koji se nalazi u pešačkoj zoni istorijskog dela grada za koji se vezuju mnoge legende.

Slobodno vreme

Fakultativno obilazimo i Transfagarašan ili DN7C koji je drugi najviši asfaltni put u Rumuniji posmatrajući ga iz gondole. Ovaj put se proteže nedaleko od Sibinja, povezujući regije Transilvaniju i Vlašku. Transfagarašan prelazi preko najviših delova južnih Karpata, planinskog masiva Fagaraš po kome je i dobio ime, a zbog svog geografskog položaja, njegove najviše deonice su zatvorene od oktobra pa sve do juna. Do jezera Balea se stiže žičarom, odnosno gondolom (Cena: 25 EUR). Pogled sa nadmorske visine od preko 2.000 mnv je fascinantan.

Napomena:

Fakultativa se može realizovati samo u slučaju zadovoljavajućih vremenskih prilika i odgovarajućeg broja zainteresovanih.

Predviđeni povratak u Suboticu je oko ponoći.

Kraj programa

Cena izleta obuhvata:

  • prevoz autobusom turističke klase
  • pratioca grupe
  • troškovi organizacije

Dodatne napomene

  • Program je rađen na bazi minimum 40 putnika
  • Putnik je u obavezi da ima važeću putnu ispravu (u skladu sa zakonskim propisima zemlje u koju putuje!


Na osnovu člana 79 Zakona o turizmu (Sl.Glasnik RS 17/2019) za organizaciju izleta nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja.

Facebook
WhatsApp
X
Telegram
LinkedIn
Email